پوتین لایحه جنجالی را امضا کرد

[ad_1]

ایسنا نوشت: رئیس جمهور روسیه بسته از قوانین جدید جنجالی را امضا کرد که قدرت های دولت برای برچسب زدن به افراد و سازمان ها به عنوان “عاملان خارجی” را افزایش می دهد و یک سری از مجموعه های جدید را بر رسانه ها اعمال می کند.

به نقل از شبکه سی‌بی‌اس نیوز، این قوانین جدید قانون قانونی کک به مقامات اجازز داده تا به گروه های حقوق بشری و سایر سازمان ها که حمایت های مالی را از خارج از روسیه دریافت می کنند برچسب “عاملان خارجی” بزنند. این قانون هرچس در این قانون سال گذشته به روز شد تا آن را در مواردی از جمله روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان ق.

این متمم امضا شده توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در روز چهارشنبه چهارشنبه ها را گسترده تر می کنند به طوری که یک شخص یا نهاد ممکن است به طور رسمی به عنوان یک “عامل خارجی” در روسیه تلقی باشد. اصطلاحی که بار منفی دارد و به دوره جنگ سرد باز می‌گردد.

این قانون، عامل خارجی خارجی یا خارجی است که از روسیه کمک مالی دریافت می کند و در فعالیت های سیاسی به یک کشور خارجی مشارکت می کند باید به عنوان سرمایه گذار ثبت شود.

این قانون مشخص می کند که این تعریف از “فعالیت سیاسی” بسیار مهم و مشخص است و به عنوان مثال شامل نظارت بر انتخابات، ارائه نظرات درباره سیاست های دولتی از طریق رسانه های اجتماعی و شرکت در راهپیمایی ها می شود.

این تعریف به میامات این قدرت را می‌دهد تا در آستانه انتخابات پارلمانی

عفو بین الملل ماه گذشته این لایحه را محکوم کرده و هشدار داده بود که این لایحه بیانگر یکیک بود.

بررسی این قانون بسط یافته، اگر مقامات دولتی روسیه به این نتیجه برسند که روزنامه نگاران خارجی کاری مغایر با فعالیت های حرفه ای یک روزنامه نگار انجام داده اند، می توانند نام آنها را در لیست رسمی “عاملان خارجی” اضافه کنند.

“عاملان خارجی” شامل محدودیت‌هایی می‌شوند از جمله ارائه گزارشات مالی رابره لایحه دیگری که روز چهارشنبه توسط پوتین امضا شد مجازاتهایی را از جریمه مالی گرفته تا پنج سال حبس برای عامل خارجی که در ثبت نام یا گزارش فعالیتهایشان همانگونه که ناکام بوده است، به همراه خواهد داشت.

«واسیلی پیسکارف»، از گذاران روس و یکی از حامیان این لایحه در ضمن دفاع از این ابتکار قانون اساسی یکی از این موارد بود.

وزارت دادگستری روسیه اخیرا یک سازمان برجسته در حمایت از قربانیان روس خشونت خانگی موسوم به “Nasiliu.Net” را به لیست “عاملان خارجی” خود اضافه کرد و باعث خشم فعالان حقوق بشر شد. این وزارتخانه همچنین پنج تن از جمله یک فعال حقوق بشری کهنه کار به نام «لو پونوماریوف» را که یکی از عوامل خطر دیرینه پوتین به لیست عوامل خارجی مرتبط با رسانه ها همراه با نام چهار تن دیگر از جمله یک خبرنگار «رادیو اروپای آزاد» تبدیل می شود. اضافه کرد.

پوتین با امضای لایحه دیگر در روز چهارشنبه و تبدیل آنها به قانون سال ۲۰۲۰ را به پایان رساند. قوانینی که انتظار می‌رود خیلی از آنها حکومت پوتین را محکم‌تر کنند. یکی از این قوانین به نهادهای نظارتی روسیه این قدرت را می دهد تا پلتفورم های اینترنتی را که علیه رسانه های دولتی تبعیض قائل می شوند، به طور کامل یا به طور نسبی مسدود کنند.

حامیان این قانون به شکایت‌های رسانه‌های دولتی روسیه درباره رفتار با تبعیض‌آمیز فیس‌بوک، توییتر و یوتیوب توییتر اخیرا برخی از رسانه‌های روسی را “رسانه‌های وابسته به دولت” توصیف و با انتقاد از مقامات در مسکو مو کرد. یوتیوب نیز در سال ۲۰۲۰ از کانال‌های حامی کرملین را مسدود کرده است. اقدامی که مقامات روسیه آن را «سانسور» توصیف کردند.

نویسندگان لایحه گفتند، این لایحه شبکه‌های اجتماعی خارجی را هدف می‌گیرند اما ممکن است از آنها جلوگیری شود.

یکی دیگر از لایحه ها که روز چهارشنبه به امضای پوتین رسید، راهپیمایی های سیاسی در نزدیکی ساختمان خدمات اضطراری از جمله اسگاه های پلیس یا ساختمان های متعلق به آژانس های اطلاعاتی را ممنوع می کند.

در حال حاضر به اشتراک گذاری داده‌های شخصی یا اطلاعات درباره اطلاعاتی ابتکار عملی که یک واکنش به تحقیقات اخیر رسانه ها می شود که در جریان آن از داده های درز برای افشای اسامی، تصاویر و شماره تلفن های افسران اطلاعاتی سرویس امنیت فدرال که ادعا شده در مسموم کردن الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه دست دارند، استفاده می شود.

[ad_2]

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما