سناریوهای مختلف قیمت دلار در سال ۱۴۰۱

[ad_1]

فرارو- دبیر کل کانون صرافان معتقد است که با توجه به بسته شدن بودجه سال آینده با دلار 23 هزار تومان، در صورت تداوم روند نزولی در بازار ارز هم نرخ دلار به کمتر از 23 هزار تومان نمی رسد. برای اولین بار، اولین روز روز

به گزارش فرارو، سعید مجدی منشاء روند نزولی بازار ارز را در عواملی مانند افزایش قیمت نفت، نتایج امیدوارکننده از مذاکرات وین، جدی شدن رفع تحریم ها و نظار آن دانست و گفت: با توجه به اینکه دلار در بودجه سال آینده 23 هزار تومان بسته شده است. بنابراین، احتمال اینکه دلار به پایین‌تر از ۲۳ هزار تومان برسد، بسیار کم است.

این در حالیست که روزهای گذشته بدون توجه به اخبار در پله های ابتدایی کانال 26 هزار درجا زده، از سویی 10 روز از بازگشت دلار به محدوده 26 هزار تومان میگذرد، اما طی این مدت اسکناس آمریکایی نه رمقی برای پیشروی و فتح سنگرهای جدید نشان می دهد. داده و نه دلیل قانع‌کننده‌ای برای عقب‌نشینی به کانال ۲۵ هزار تومان پیدا کرده است.

بازار ارز نسبت به خبرهای سیاسی خیلی سرجع واکنش نشان می دهد، اما همزمان با اخبار قدونقیض از قوانین احیای برجام یچیچای برجام یچیچ تغییری در رفتار دلار نمی شود. روز چهارشنبه دلار 26 هزار و 200 تومان به پایان رسید و نسبت به تعطیلات عید مبعث به اندازه 30 تومان ارزان شد و در جریان پشت خطی با همین اعداد و ارقام قیمت خورد، روز پنجشنبه نیز دلار چنین روندی را داشت. طی کرد.

سناریوهای قیمت دلار در سال ۱۴۰۱پیش بینی نرخ ارز در سال آینده
وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو با اشاره به این که دو سناریو را برای نرخ ارز در سال آینده می توانم متصور بود، اظهار داشت: در سناریوی خوشبینانه اگر برجام به صورت حداقلی و چه صورت به چه اندازه ای باشد، این موضوع باعث آرامش بازار خواهد شد و افزایش قیمت را خواهد داشت. گرفت.

وی افزود: از سوی دیگر با حمله به روسیه به کشورهای منطقه نفت به بالای 100 دلار افزایش یافت، که این موضوع باعث می شود که قیمت فرآورده های نفتی نیز افزایش یابد که نتیجه آن افزایش درآمدهای ارزی ایران را رقم زده است، زیرا بیش از از درصد تولید غیر نفتی ایران را فرآورده های نفتی تشکیل می دهد.

شقاقی گفت: همچنین با فاصله گرفتن از کشور پیک و بازگشت اقتصاد جهان به وضعیت طبیعی این موضوع قیمت فلزات در جهان را بالا برده است، از سویی با توجه به اینکه ایران نیز از بسیاری از مواد معدنی استفاده می کند و فلزات و مواد معدنی ایران نیز از حجم بالایی برخوردار است. قابل توجه است، این درآمد ارزی ایران نیز با افزایش روبرو خواهد شد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه می توانم پیش بینی کنم تراز ارزی کشور در سال آینده مثبت باشد، اضافه کرد: بنابراین می توانم انتظار داشته باشم که احیای برجام وضعیت خوبی را برای اقتصاد ایران در سال آتی رقم بزند، این است که در سناریوی بدبینانه نیز باشد. اگر برجام به شکست بینجامد، به احتمال زیاد پرونده‌های ایران به شورای امنیت میرود که این مسئله باعث دلار شدن به کانال بالای 30 هزار تومان افزایش می‌شود، اما بنده معتقدم که با توجه به شرایطی که تا پایان سال برجام دوباره احیا شده است. و تحریم‌ها نیز رفع خواهند شد.

وی همچنین در مورد پیش بینی قیمت در سال آینده نیز بیان می کند: با توجه به درآمدهای ارزی و وضعیت اقتصادی که رو به بهبود خواهد رفت، دلار بین 23 تا 25 هزار تومان در نوسان خواهد بود، اما اگر به هر دلیلی برجام به نتیجه برسد. نرسد، نرخی که در بالا اشاره دلار به کانال 30 هزار تومانی وارد خواهد شد، اما این نکته را باید در نظر گرفت، از یک طرف با توجه به افزایش قیمت نفت به دلیل جنگ در وقوع جنگ و افزایش بهای فلزات به دلیل بهبود وضعیت وضعیت بحرانی. در جهان، درآمدهای ارزی کشومان با رشد قابل توجهی روبرو خواهد شد، اما در مقابل اگر برجام از بین رود، این دو عامل بر روی هم تاثیرگذار خواهد بود و نرخ در حدود 30 هزار تومان خواهد رسید.

شقاقی با بیان اینکه با احیای برجام انتظارات تورمی نیز کاهش خواهد یافت، ادامه داد: در این چند سال گذشته در سایه افزایش انتظارات تورمی، دلار اینچنین با رشد افسار گسیختگی روبرو شد، اما اگر رفع تحریم ها و افزایش درآمدهای ارزی کشور باشد، قدر می شود. انتظارات مسلم تورمی کنترل خواهد شد و این موضوع در بازار آرزو خواهد شد، از سوی دیگر بانک مرکزی نیز راحت تر می تواند به کنترل و مدیریت بازار ارز بپردازد، که نتیجه همه این مسائل بازار ارز خواهد بود.

[ad_2]

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.